Święto Niepodległości

Obchody rocznicy odzyskania wolności przez Polskę zawsze budziły we mnie mieszane uczucia. Ustawiczne spory, kto tak naprawdę przyczynił się do odzyskania niepodległości nie służą sprawie poczucia naszej dumy narodowej i przejrzystości historii. Jedni upatrują jako „Ojca Narodu” Józefa Piłsudskiego, inni Romana Dmowskiego a wielu skłania się do przyznania wybitnej roli Ignacemu Paderewskiemu, pozostali upatrują bohaterów w innych kręgach. Każdy z historyków jest przekonany o słuszności wyznawanych poglądów dokumentując to wybraną przez siebie interpretacją faktów. Spory sporami, ale gdzie leży prawda!?

Studiowałem niegdyś historię (a nawet jej nauczałem w Liceum dla Dorosłych), dlatego moje wątpliwości są tym bardziej uprawnione i mają głębokie uzasadnienie. Jestem na wskroś przekonany, że to Naród Polski był zbiorowym bohaterem, który doprowadził do powstania Państwa Polskiego. Kultywując odwieczną tradycję przez 123 lata zachował język i pamięć o swojej przeszłości, co w sprzyjającej sytuacji międzynarodowej przyczyniło się do powrotu Polski na mapę świata!

Mam za złe wszystkim dotychczas sprawującym władzę, iż usiłują narzucić określoną narrację dziejów i oczywiście, przy okazji, uwypuklić swoją rolę w tworzeniu historii, po nowemu.

Co było, to się nie zmieni a tworzenie karkołomnych własnych interpretacji czasów które minęły, zawłaszczanie historii dla partykularnych, doraźnych interesów z całą pewnością nie służy poczuciu jedności i tożsamości narodowej, rozsiewając jedynie dezorientację i dysonans poznawczy.

Wojciech W. Wojtulewicz