MENU
WIEŚCI Z KRAJU
KONTAKT
Biuro Krajowe Partii:
Al. Jerozolimskie 11/19 lok.14
00-508 Warszawa
tel.: (22) 629 32 90
samoobrona@samoobrona.org.pl

Nr konta: Alior Bank
41249000050000453042918643

LINKIŁÓDŹ


O NAS
REDAKCJA
WYSZUKIWANIE

LOGO
  Czwartek, 30 Marca 2017

CZAS NA RADYKALNE ZMIANY

05.07.2015

CZAS NA RADYKALNE ZMIANY

My, ludzie polskiej lewicy, socjaliści, socjaldemokraci, liberalni demokraci, przedstawiciele lewicy pracowniczej, aktywiści związkowi, postępowi ludowcy - zatroskani o losy Polski - stwierdzamy, iż nadszedł czas na radykalne zmiany w naszym kraju.. Jesteśmy ofiarami kryzysu spowodowanego błędną, neoliberalną, polityką gospodarczą i społeczną. Jesteśmy zakładnikami biurokracji, korupcji i rynku. Coraz mniej jest miejsca dla człowieka, jego nadziei i marzeń. Już nikt dziś nie wierzy, że ma wpływ na świat, który toczy się niezależnie obok niego. Musimy to zmienić.

Współczesny świat i Polska muszą mieć perspektywę rozwojową jako struktura obywatelska i demokratyczna a nie twór będący wynikiem dążeń korporacji i kapitału. Obywatele muszą mieć szanse. Nie da się dalej budować życia opartego na nierównościach, braku perspektyw i dominacji rynku nad człowiekiem. Musimy zrobić porządek wokół siebie, posprzątać po 20 letniej nieudanej, nieuczciwej i niesprawiedliwej polskiej transformacji, która przyniosła w wielu dziedzinach regres ekonomiczny, rozwarstwienie społeczne, upadek pozytywnych relacji międzyludzkich, pogłębiający się chaos w państwie i niebezpieczne dysproporcje pomiędzy regionami kraju.

Dziś potrzebny jest wspólny antykapitalistyczny i antykorporacyjny front, który wyraziście określi interesy świata pracy i zaproponuje alternatywny program.

Czas sprzątania po neoliberalizmie w Polsce i na świecie wymaga jednoznacznie zorientowanej i zjednoczonej lewicy. Lewica musi mieć modernizacyjny charakter, umieć odpowiedzieć na problemy współczesności, które przyniosła globalizacja, rewolucyjny postęp w technologii i powstanie nowej formacji - społeczeństwa informacyjnego.

Wierzymy w państwo odpowiedzialne za jakość życia swoich obywateli. Za służbę zdrowia i edukację, za rolnictwo, za energetykę, drogi i kolej, za bezpieczeństwo socjalne i bezpieczeństwo na ulicach. Wierzymy, że państwo musi mieć za co wykonywać te zadania - a to oznacza odwagę nakładania i egzekwowania podatków także od najbogatszych i międzynarodowych korporacji. Chcemy państwa, które konsekwentnie egzekwuje obowiązki obywateli, ale czyni to z poszanowaniem ich praw i godności. Chcemy państwa, które ma odwagę stanąć w obronie sprawiedliwości. W którym wszyscy mają równe szanse, niezależnie od tego gdzie i z jakim posagiem przyszli na świat. Gdzie edukacja jest bezpłatna dla wszystkich i na wszystkich szczeblach, a o leczeniu decyduje stan zdrowia pacjenta, a nie stan jego konta.

Chcemy państwa, które jest partnerem dla obywateli. Które szanuje ich wolność, na lojalność odpowiada lojalnością, nie naraża ich na bezkarną samowolę urzędników.

Państwo jest dla ludzi.

Warszawa 2 lipca 2015 r.

PROGRAM

POLECAMY


KONSTYTUCJA

SAMOOBRONA | POLEĆ NAS ZNAJOMYM |DODAJ DO ULUBIONYCH | KONTAKT | ENGLISH
ostatnia aktualizacja: 9.07.2008