Blended whisky – w jaki sposób powstaje?

04-2.jpg

Whisky to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków alkoholi na świecie. Jego produkcją zajmuje się wiele ośrodków, takich jak Szkocja, Irlandia, USA, czy Japonia. Każdy z nich produkuje trunek o oryginalnym smaku i aromacie. Jak to możliwe?

Single malt whisky – co kryje się pod tą nazwą?

Europę możemy śmiało nazwać kolebką whisky. Jej początki sięgają już VII wieku. Produkcją napoju zwanego „wodą życia” mieli zajmować się iryjscy mnisi. Jeśli wierzyć podaniom, miał on wyróżniać się właściwościami leczniczymi. Łagodził bóle, leczył choroby, a nawet wydłużał życie. Wersja zbliżona do tej znanej nam współcześnie pojawiła się natomiast w XVI wieku. W kolejnym stuleciu oficjalnie za obowiązującą przyjęto nazwę „whisky”. Najbardziej jakościowym whisky do dziś pozostaje szkocki single malt. Ta odmiana whisky powstaje wyłącznie z wody, jęczmienia i drożdży. Single malt whisky jest poddawana podwójnej lub potrójnej destylacji, a słód suszy się w dymie torfowym. W ten sposób destylarnie uzyskują wyjątkowy, oryginalny smak i aromat.

Blended whisky – czym tak naprawdę jest?

Smak i aromat whisky jest wynikiem połączenia kilku czynników. Wpływ na to ma chociażby receptura, skład mieszanki zbożowej, czy region produkcji. Ten ostatni czynnik można nawet uznać za kluczowy. To dzięki nim w ośrodkach zlokalizowanych nad morzem powstaje whisky z wyraźnym morskim zapachem i słonym smakiem. Trunki, które powstają w regionach górskich zaś wyróżniają się nutą kwiatowo-ziołową. Oprócz single malt w Szkocji produkuje się także blended whisky. Ta odmiana alkoholu powstaje w wyniku połączenia single malt z przynajmniej jedną whisky zbożową. Produkty te są dostępne na całym świecie. Znajdziesz je chociażby pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. 30% szkockiej blended whisky stanowi wspomniany single malt. Taki skład tego trunku sprawia, że jest on wysokiej jakości. Tego samego nie możemy powiedzieć chociażby o amerykańskiej blended whisky. Tam 20% burbona łączy się z ogólnodostępnym alkoholem. Pod tą samą nazwą mamy więc dwie zupełnie różne odmiany whisky.

Dodaj komentarz

scroll to top