Budowa strugarki

maszyny-stolarnia-09.jpg

Z wiadomości ogólnych, jakie należy sobie przyswoić odnośnie strugareki jest sam proces, który w nich następuje. Nazwa urządzenia wzięła się od czynności strugania, którą obrabia się powierzchnię płaskie. Ma tutaj zastosowanie ruch posuwowy, a mianowicie przesuwanie się noży względem narzędzia w kierunku poprzecznym.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje obrabiania jakie wykorzystują strugarki. Jest to struganie wzdłużne i struganie poprzeczne. W zależności od typu wykonywanej czynności w urządzeniu, ruch wykonywany jest albo przez obrabiany przedmiot, jak ma to miejsce podczas skrawania wzdłużnego albo jest wykonywany przez narzędzie, gdy dotyczy obrabiania poprzecznego.

Zapewne wielu z was zastanawia się, jak jest zbudowana strugarka poprzeczna. Tak, jak inne maszyny tego typu posiada żeliwny kadłub, który łączy wszystkie elementy strugarki w całość. Sercem jest odchylny imak nożowy, którego używa się do ustawiania odpowiedniego kąta cięcia. Jest on dodatkowo zabezpieczany blokadą, aby pod naciskiem obrabianego materiału nie zostały zmienione ustawienia maszyny w niekontrolowany sposób. Istotnym elementem strugarki jest stół. Zazwyczaj osadzony jest w prowadnicach i posiada napęd w kierunku poprzecznym. Jak każda maszyna tego typu, posiada napęd, który przekazywany jest z silnika elektrycznego, oraz sprzęgło i hamulec. Strugarki nie mogłaby jednak istnieć bez noży. Zamocowane są one w taki sposób, aby jak najmniej wystawały z imaka. W strugarkach stosuje się noże proste oraz wygięte. Noże proste, w przeciwności do wygiętych, skrawają grubszą warstwę drewna, w związku z czym ten drugi typ uzaje się za bardziej precyzyjny.

Podczas ustawiania skrawarki musimy pamiętać, żeby podłoga była równa i sucha. Obrabiarek nie należy czyścić sprężonym powietrzem, żeby uniknąć niechcianych skaleczeń wywołanych przez rozdmuchiwane wióry. Najlepiej sprawdzi się do tej czynności zwykła szczotka. W celu zachowania bezpieczeństwa, żadnych czynności wewnątrz maszyny, jak wspomniane wcześniej czyszczenie czy dokonywanie pomiarów, nie może być wykonywane podczas włączonej maszyny. Stosując się do tych zasad naszą praca będzie odbywała się względem poszanowania przepisów BHP.

Dodaj komentarz

scroll to top