Czujniki indukcyjne jako komponent automatyki przemysłowej

Czujniki-indukcyjne.jpg

Czujniki indukcyjne jako komponent automatyki przemysłowej
Czujniki indukcyjne są komponentem automatyki przemysłowej. Ich zasada działania polega na wytwarzaniu pola magnetycznego, które w zależności od typu czujnika może wykryć dowolny obiekt znajdujący się w pewnej odległości od czujnika. Jeśli w jego obszarze działania znajdzie się obiekt, zostanie automatycznie wykryty.

Czujniki indukcyjne działają na zasadzie zmian indukcyjności obwodu elektrycznego. Obecność obiektu jest rejestrowana bez kontaktu. W tym celu czujnik wykorzystuje swoją powierzchnię czynną, która w przybliżeniu odpowiada oscylatorowi. Metalowy przedmiot, który jest indukowany w polu osłabia je. Dzięki temu czujnik może rozpoznać w jakiej odległości znajduje się obiekt i odpowiednio zareagować.

Czujniki selenoidalne

W tego typu czujnikach element pomiarowy jest umocowany na rdzeniu ferromagnetycznym, który przemieszcza się wewnątrz cewek, co powoduje zmiany indukcyjności, a to z kolei powoduje wzbudzenie sygnału pomiarowego. Czujniki selenoidalne można wykorzystać do spowolnienia przepływu prądu w obwodzie, czyniąc z nich rodzaj cewki indukcyjnej.

Czujniki wiroprądowe

Czujniki indukcyjne wiroprądowe są przeznaczone do pomiarów przemieszczania, odległości, położenia, oscylacji i wibracji bezdotykowo. Są idealne, gdy wymagana jest wysoka precyzja pomiaru w nieprzyjaznym środowisku przemysłowym (olej, wilgotność, ciśnienie, zapylenie, temperatura). Zasada działania czujników wiroprądowych polega na zastosowaniu łącznika, który wykonany jest z tworzywa o słabych właściwościach magnetycznych. Indukuje się w nim pole magnetyczne, które powoduje spadek indukcyjności cewki.

Czujniki magnetosprężyste

Zasada działania czujników magnetosprężystych polega na wykorzystaniu zjawiska magnetosprężystości i działaniu obwodów w magnetycznych, odpowiednio wyprofilowanych blokach transformatorowych. Zjawisko magnetosprężystości opiera się na tym, że podczas wyginania lub skręcania materiał odkształca się w swoich dopuszczalnych granicach i zmienia się jego przenikalność magnetyczna. Czujniki magnetosprężyste znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach automatyki przemysłowej.
Czujniki indukcyjne dławikowe
W czujnikach indukcyjnych dławikowych sygnał wejściowy otrzymuje się na podstawie wartości indukcyjności własnej . Przetworniki tego typu najczęściej wykonuje się jako bezdotykowe, co oznacza, że rolę łącznika pełni obiekt będący przedmiotem detekcji.
Czujniki indukcyjne ze zmienną reaktancją są wrażliwe na obiekty ferromagnetyczne, natomiast czujniki z prądami wirowymi są wrażliwe na wszystkie metale. Dlatego czujniki o zmiennej reaktancji są szeroko stosowane w lotnictwie, natomiast czujniki wiroprądowe znajdują zastosowanie na liniach montażowych (bezkontaktowe wykrywanie części), motoryzacji (ABS) i w lotnictwie (zamykanie drzwi).

Dodaj komentarz

scroll to top