Czym są atramenty UV i jakie mają zastosowanie?

Atramenty UV

Atramenty UV są przeznaczone dla urządzeń, w których wydruk zostaje naświetlony i utwardzona za pomocą lampy LED. Wykorzystywane są głównie w przemyśle poligraficznym, w których używa się takich urządzeń jak plotery UV, LED czy drukarki solwentowe.

Atrament UV posiada wysoką odporność na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, takich jak światło czy temperatura. Wydruki są odporne na blaknięcie, a kolor długo pozostaje jak nowy, w nienaruszonym stanie. Dodatkowo kolory, które posiada atrament UV są mocno nasycone i wyglądają bardzo estetycznie.

Atramenty UV wymagają utwardzenia

Tusz utwardzany poprzez UV ma bardzo dobrą przyczepność do materiału, na którym powstaje wydruk. Nie odczepia się pod wpływem wody czy powietrza. Atramenty UV wykorzystuje się nie tylko w urządzeniach LED, ale również w maszynach hybrydowych oraz przeznaczonych do druku na płaskim materiale. Dobrze i trwale łączy się z materiałem co zapobiega odklejaniu się nadruku oraz odpryskom. Zapewnia również jednolite, estetyczne pokrycie.

Dobrze sprawdza się na nadrukach wykonywanych na miękkich materiałach, takich jak banery reklamowe czy folie, ale również na materiałach twardych, płaskich i sztywnych, jak akryl, pleksi czy drewno. Przyczepność nadruku jest bardzo dobra i zapewnia długotrwały efekt, na który klient dostaje gwarancję.

Ciągły rozwój produkcji atramentów UV

Atramenty UV na rynku polskim i europejskim ciągle ewoluują, ponieważ cały czas wzrastają wymagania ze strony zarówno producentów, jak i odbiorców – branży poligraficznej. Receptury są cały czas udoskonalane i dopracowywane, dzięki czemu jakość produktów do drukarek wielkoformatowych wciąż wzrasta, tak samo jak zaufanie klientów do firm producenckich.

Atramenty UV są również opcją oszczędną, która pozwala na wydruk mniejszym nakładem tuszu. Dzięki temu maszyna oszczędza nawet do 30% atramentu podczas drukowania. Należy pamiętać, że zmieniając kolor atramentu w drukarce powinniśmy profilaktycznie wyczyścić ją po poprzednim atramencie. Nie każdy egzemplarz atramentu tego wymaga, ale dla bezpieczeństwa wydruku oraz działania drukarki warto zadbać o jej czystość.

Cena a jakość atramentów UV – oszczędność

Atramenty UV posiadają cenę adekwatną do swojej jakości. Są bardzo trwałe i kolorystycznie nasycone, dodatkowo dzięki elastyczności z powodzeniem dopasowują się do materiałów, na których powstaje wydruk. Trwałość takiego nadruku to minimum dwa lata, dlatego można powiedzieć, że ceny rynkowe atramentów nie są mocno wygórowane.

Atrament UV powinien być odpowiednio dobrany do głowicy drukującej, dlatego w wyborze odpowiedniego egzemplarza często możemy liczyć na pomoc profesjonalnych doradców serwisu naszego urządzenia. W celu dopasowania odpowiedniego atramentu do parametrów naszego urządzenia możemy skorzystać z próbek oferowanych przez producentów. Dzięki specyficznym cechom produktów do druku UV możemy wykorzystać je do różnych modeli urządzeń. Nowoczesne technologie oraz solidna pigmentacja atramentów pozwala utrzymać wysoką jakość przy jednoczesnym obniżeniu kosztów druku poprzez zużycie mniejszej ilości atramentu.

Dodaj komentarz

scroll to top