Rynek olei silnikowych wciąż poszerza się o nowe pozycje. Nie gwarantuje to jednak ich uniwersalności. Każde auto, będzie wymagało określonego oleju, który ma za zadanie usprawnić działanie pojazdu. Nie da się więc określić, która marka oleju jest najlepsza. W tym artykule pokażemy, że dobór oleju silnikowego nie jest wcale tak trudny jak mogłoby się wydawać oraz wytłumaczymy, na czym polegają określenia poszczególnych parametrów.
Dlaczego dobór oleju silnikowego jest tak ważny?
Odpowiedni olej silnikowy jest bezpośrednio związany z prawidłowym działaniem silnika. Wlanie dowolnego oleju, bez uprzedniego sprawdzenia jego parametrów, może być przyczyną poważnej awarii. Dobierając olej silnikowy, musimy sugerować się ściśle określonymi parametrami. Lepkich olei użyjemy posiadając auto o dużym silniku, którego elementy pracują nieprzerwanie podczas zmian temperatury. W autach produkowanych pod koniec XX wieku oraz tych najbardziej nowoczesnych, najlepiej sprawdzą się oleje o niskim poziomie lepkości. Obniżają spalanie oraz usprawniają działanie auta, jeśli stworzone jest właśnie do tego typu oleju.
Czy dobór odpowiedniego oleju silnikowego jest skomplikowany?
Sytuacja jest niezwykle prosta, kiedy kupujemy auto prosto z salonu. W dokumentach otrzymamy bowiem specjalną książeczkę samochodową w której znajdziemy wszystkie potrzebne informacje na temat odpowiedniego oleju. Sytuacja jest jednak utrudniona kiedy kupujemy samochód od osoby prywatnej, ponieważ często zdarza się, że książeczka zagubiła się gdzieś podczas użytkowania. Wtedy po pomoc należy skontaktować się z profesjonalnym producentem olei silnikowych, którego znajdziemy na stronie http://al-cor.pl/ oraz zapoznać się z parametrami obowiązującymi przy doborze oleju silnikowego. Przykładowy opis oleju, wygląda tak: 15W/45. Pierwsza liczba, mówi o przydatności oleju w niskich temperaturach, druga zaś o lepkości przy temperaturach wysokich. Dobór oleju warto skonsultować z profesjonalistami, aby uniknąć awarii pojazdu.