Jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie? Oczywiście online!

zwolnienie-lekarskie-03.jpg

Czy wiesz, że zwolnienie lekarskie online możesz sprawdzić w dowolnej chwili przez internet? Może to okazać się przydatne, gdy nie pamiętasz, do kiedy masz zwolnienie lub chcesz sprawdzić wpisane zalecenia lekarskie (zwolnienie leżące/chodzące) bądź kod choroby. Jak sprawdzić L4 wystawione przez internet? To bardzo proste!

Co to jest L4 i jak można je sprawdzić?

L4 to dokument, który wystawiany jest przez uprawnionego lekarza w przypadku konieczności potwierdzenia czasowej niezdolności do pracy ubezpieczonej osoby. Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika oraz jest podstawą do otrzymania świadczeń za czas niezdolności do pracy. Przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym przez określony czas w ustawie i nie wykorzystały w roku kalendarzowym limitu L4. Zwolnienie można otrzymać podczas wizyty stacjonarnej u lekarza, jak również przez teleporade czy konsultacje przez Internet.

Każde L4 w systemie powiązane jest z danymi pacjenta. Oznacza to, że wystawione pacjentowi zwolnienie lekarskie automatycznie jest zapisywane cyfrowo. Jeśli pacjent chce sprawdzić do kiedy ma zwolnienie lekarskie wystarczy, że zaloguje się do swojego konta PUE ZUS lub IKP. Informacje o zwolnieniu trafiają także automatycznie do ZUS. Ponadto otrzymuje je pracodawca na swoje konto PUE. To duże ułatwienie w porównaniu do zwolnień papierowych, które można było łatwo zgubić.

L4 online – gdzie można otrzymać?

Obecnie możliwość wystawienia L4 przez Internet oferuje wiele podmiotów medycznych, w tym głównie te, świadczące usługi prywatne. Zwolnienie lekarskie online otrzymać można po konsultacjach lekarskich, chociażby za pośrednictwem strony – https://naszarecepta.pl/e-recepta/zwolnienie-lekarskie-l4/. Wystawione w ten sposób L4 nie różni się od tych wystawianych stacjonarnie. Nie trzeba zastanawiać się, gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie, czy też jak dostarczyć je pracodawcy, czy ZUS. Wszystko odbywa się automatycznie. 

By otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet, należy zgłosić się na konsultację online. Polega ona na uzupełnieniu formularza medycznego i przesłaniu go do lekarza. Specjalista analizuje odpowiedzi pacjenta zawarte w formularzu i na tej podstawie poznaje stan zdrowia pacjenta i podejmuje decyzję o jego ewentualnej niezdolności do pracy. Decydując się na konsultacje prywatne, trzeba pamiętać o konieczności uiszczenia zapłaty. Pacjent nie płaci za wystawienie zwolnienia, ale za prywatną konsultację ze specjalistą. 

Jak sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie przez Internet?

Sprawdzenie zwolnienia lekarskiego może być przydatne w wielu przypadkach. Chociażby w sytuacji, gdy pacjent nie jest pewny, jak długo trwa jego zwolnienie i kiedy należy zgłosić się do pracy. Opcja ta będzie przydatna również, by zweryfikować zalecenia lekarza, co do odbywania L4 – czy jest to zwolnienie leżące, czy chodzące. Potrzebna również może być weryfikacja kodu choroby, by sprawdzić wysokość przysługującego świadczenia chorobowego. 

By sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie online, wystarczy zalogować się do posiadanego profilu PUE ZUS. Logowanie możliwe jest między innymi przez bankowość internetową, a obsługa systemu jest intuicyjna, więc każdy powinien sobie z tym poradzić. L4 przez internet sprawdzić można również, logując się do swojego IKP. W zakładce „Historia leczenia” znajduje się spis otrzymywanych zwolnień. 

Dodaj komentarz

scroll to top