Kawa to napój uwielbiany przez miliardy ludzi na całym świecie. Uprawą krzewów zajmuje się wiele plantacji rozsianych po całym świecie. Jednym z takich regionów jest Ameryka Środkowa. Jakie kraje należą do kluczowych eksporterów ziaren kawowca?
Kawa z Gwatemali – gdzie jest uprawiana?
Centralny region Ameryki może pochwalić się wieloma krajami, w których uprawa kawy jest bardzo ważną częścią gospodarki. Co ciekawe, zróżnicowanie krajobrazu w tej części świata powoduje, że ziarna z jednego kraju mogą się bardzo od siebie różnić. Wpływ na to ma chociażby położenie plantacji, odległość od oceanu czy bogactwo fauny oraz flory. Tak właśnie jest w Gwatemali. Kraj ten jest kluczowym eksporterem kawy. Uprawia się tutaj wiele odmian arabiki, które łączy średnia lub mocna kwasowość. W napoju z gwatemalskich ziaren kawy wyczujemy także słodycz oraz owocowe nuty. Kluczowymi ośrodkami plantacyjnymi są tutaj Antiguan oraz Atitlan. Ziarna pochodzące z pierwszego regionu pozwalają przygotować napój łączący w sobie nuty ciemnej czekolady oraz orzeźwiające cytrusy. Całości dopełnia karmelowy finisz, który jest jej znakiem rozpoznawczym.
Kawa z Hondurasu – co oferują polscy dostawcy?
W kawie pochodzącej z upraw zlokalizowanych w Atitlan będziemy mogli rozkoszować się smakiem ciemnej czekolady, orzecha i słodyczy. Wielu ekspertów uznaję ziarna z tego regionu za najlepsze z całej Gwatemali. Kolejnym krajem zajmującym się uprawą kaw jest Honduras. Wyróżniającym czynnikiem jest są w ich przypadku plantacje w małych gospodarstwach rolnych. Dlatego ziarna pochodzące z tego kraju będą tak różnorodne. Kawy z Ameryki Środkowej bez problemu znajdziemy w polskich sklepach. Jeden z nich jest dostępny w tym miejscu https://sklep.ctdepot.pl/kawa-z-ameryki-srodkowej. Decydując się na taki zakup z pewnością wybierzemy wysoką jakość ziaren oraz intensywny smak i aromat. Warto więc zapoznać się dokładnie z ofertą dostawców i sięgnąć po te rozwiązania, które najlepiej odpowiadają naszym preferencjom. Dzięki temu picie kawy nigdy nam się nie znudzi.