Kreatywne formy zajęć w przedszkolu – przewodnik

Kreatywne formy zajęć w przedszkolu

Każdy współczesny rodzic pragnie, aby jego pociecha była jak najbardziej kreatywna i otwarta na poznawanie nowych rzeczy. Z tego względu dzieci od najmłodszych lat zachęcane są do poznawania i eksplorowania nieznanych im płaszczyzn. Jednym z pierwszych miejsc, do których dziecko regularnie uczęszcza i które mają niebagatelny wpływ na jego późniejszy rozwój, jest przedszkole. Placówki dla najmłodszych są różne. Mogą być publiczne, prywatne lub organizowane w myśl pewnego konkretnego nurtu. Niezależnie od tego, czy za przedszkole musimy zapłacić czy też nie, powinniśmy dowiedzieć się, co placówka oferuje, zanim poślemy tam naszą pociechę. W niniejszym tekście przedstawione zostanie, dlaczego kreatywne formy zajęć w przedszkolu są jednym z najważniejszych punktów, które powinny pojawić się w nowoczesnej, mądrze prowadzonej placówce. Zaciekawieni? Zaczynajmy!

Dlaczego kreatywne formy zajęć w przedszkolu są tak ważne?

Jako starsze pokolenie często mamy przeświadczenie, że dobra zabawa i kontakt z rówieśnikami wystarczy w wieku przedszkolnym, aby dobrze się rozwijać. Cóż, jest w tym nieco prawdy, jednak, aby dziecko mogło w pełni rozwinąć skrzydła dorośli powinni mu w tym pomóc. Chodzi tu zarówno o wsparcie i czułość, którą obdarzamy nasze pociechy, jak i umiejętności oraz wiedzę, którą przedszkolakom są w stanie przekazać specjalnie przygotowani do tego zadania opiekunowie. Nowoczesne standardy pedagogiczno-wychowawcze zakładają, że dla najmłodszych kluczowe w rozwoju jest poznawanie przez działanie. Oznacza to, że w dzieci powinny jak najczęściej mieć kontakt z przeróżnymi fakturami, zapachami, smakami itp., aby skutecznie pogłębiać swoją wiedzę o świecie. Kreatywne formy zajęć w przedszkolu polegają właśnie na tym. Zaangażowanie zmysłów dzieci i zachęcenie ich do twórczego działania wpływa na nie i ich rozwijający się mózg najkorzystniej.

Pomimo tego, że angażowanie zmysłów w naukę wydaje się dziś praktyką powszechnie znaną, nie we wszystkich placówkach poziom kreatywnych zajęć jest zadowalający. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że większość rodziców bez wykształcenia pedagogicznego, nie zdaje sobie sprawy, czym są okresy sensoryczne i jak dobrze je wykorzystać. Aby w skrócie przedstawić na czym polega sensoryka musimy powiedzieć, że dziś ta dziedzina ma już status nauki i zajmuje się udzieleniem odpowiedzi na pytanie, jak aktywny udział w czynności i tzw. doświadczanie wpływa na tempo rozwoju dziecka i jego samodzielność. Jakie czynności zaliczamy do działań sensorycznych i jak odnoszą się do tego kreatywne formy zajęć w przedszkolu?

Kreatywne formy zajęć w przedszkolu – rodzaje aktywności

Skoro sensoryka zakłada zaangażowanie zmysłowe należy pozwolić dzieciom dotykać, czuć, kosztować i słuchać różnorodnych rzeczy. W domowym zaciszu rzadko mamy czas i ochotę na to, aby z dzieckiem eksplorować ciekawiące go tematy. Dodatkowo, kreatywna zabawa wymaga często stworzenia kontrolowanego bałaganu czy pobrudzenia rąk, a nie każdy rodzic akceptuje tego rodzaju zachowania w domu. Jeżeli jesteśmy takimi osobami, tym bardziej powinno zależeć nam, aby kreatywne formy zajęć w przedszkolu pojawiały się często w życiu przedszkolnym naszego dziecka. Maluch, który wyżyje się twórczo, z pewnością będzie bardziej radosny i spokojny po powrocie do domu.

Jakie rodzaje aktywności zawierają kreatywne formy zajęć w przedszkolu? Sugerując się harmonogramem kilku przedszkoli, które oferują dzieciom aktywności prosensoryczne, do najczęstszych działań należy m.in. spontaniczne malowanie (najczęściej przy pomocy rąk), lepienie z plastycznych mas (np. gliny, plasteliny, modeliny itp.), a także słuchanie muzyki/odgłosów oraz wąchanie specjalnie przygotowanych do pracy z dziećmi esencji. Popularną formą aktywności sensorycznej jest również taniec, który pozwala wyrazić dzieciom swoje emocje poprzez ruch. W związku z powyższym warto zadbać o to, aby nasze pociechy uczęszczały do placówek zapewniających pełen wachlarz zajęć stymulujących zmysły, ponieważ dzięki temu dzieci szybciej usamodzielnią się i poszerzą swoje horyzonty.

Dodaj komentarz

scroll to top