Osoby, które posiadają zadłużenie hipoteczne indeksowane we frankach szwajcarskich od długiego czasu walczą o zmniejszenie kwoty do spłacenia przez instytucje bankowe. Popularne niegdyś hipoteki we frankach okazały się nieintratnym rozwiązaniem. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które zostało wydane w 2019 roku pojawiła się możliwość odfrankowania zaciągniętych pożyczek. Co rzeczywiście oznacza odfrankowienie kredytu i na czym polega? Zagadnienie szerzej opisano tu: https://www.krp-ks.pl/zakres-uslug/odfrankowinie-kredytow/ i w dalszej części artykułu.
Na czym polega odfrankowienie kredytu?
Odfrankowanie pożyczki jest możliwe dla umów, w których sąd określa jako niedozwolone zasady przeliczania kwoty do spłaty oraz wysokości rat. Klauzule, które zostały spisane w umowie zostają unieważnione, a to daje możliwość wstecznego przekształcenia całego kredytu na złotówkowy. Jedynym warunkiem jest oprocentowanie, które pozostaje niezmienione.
Dlaczego klauzule zostały uznane za niezgodne z prawem?
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości, który podjął decyzję o uznaniu zasad przeliczania wysokości rat i całkowitej kwoty do spłaty za niedozwoloną, oznacza, że zasady jego spłaty nie powinny obowiązywać od pierwszego dnia umowy na linii bank – pożyczkobiorca. Dlaczego?
- Zapiski dawały możliwość bankom na dowolne ustalanie kursu franka szwajcarskiego, przez co zwiększona została kwota kredytu,
- Konsekwencje takiej tendencji obarczały jedynie kredytobiorców.
Konsekwencją stosowanego przez banki mechanizmu indeksacji oraz możliwości sterowania kursem waluty, frankowicz nie miał możliwości sprecyzowania całkowitej kwoty do spłaty, a co gorsza, określić wysokości pojedynczej raty. Wiele osób, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny we frankach spotkało maksymalne podniesienie wysokości raty, które ze względu na sytuację finansową osób, nie były możliwe do spłaty.
Właśnie ten mechanizm został uznany przez Trybunał Sprawiedliwości za zabroniony, ze względu na jednostronność banku.
Jakie kwoty są możliwe do odzyskania na skutek odfrankowania kredytu?
Po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, instytucje bankowe zobligowane zostały do zmiany waluty kredytu na złotówkowe – o takim samym oprocentowaniu. Dodatkowo banki zostały zobowiązane do oddania wszelkich nadpłat, które wynikały ze spłacania rat z nadwyżką, a także kwoty, którą bank pobierał jako swój własny zysk – w związku z różnicą ceny franka dla kredytobiorcy.
Po wyrównaniu nadpłaconych pieniędzy, osoba zadłużona spłaca pozostała część kredytu w złotówkach. Oznacza to w praktyce znaczne obniżenie miesięcznej raty, a także całkowitej kwoty zaciągniętej pożyczki. Mimo decyzji TSUE wciąż nie ma stosownych zmian w prawie. Dla osób, które borykają się z kredytem we frankach jedynym rozwiązaniem jest samodzielne dochodzenie swoich praw. Ułatwiają to artykuły typu: https://www.krp-ks.pl/blog/co-robic-z-kredytem-we-frankach-pomoc-prawna-dla-frankowiczow/.