Odchudzające właściwości grejpfruta

grapefruit.jpg

Rozpoczynamy sezon na cytrusy, a wśród nich najpopularniejszymi są oczywiście mandarynki, pomarańcze, pomelo oraz grejpfruty. Czy warto je włączyć do swojej diety?

Cytrusy mają swój wyjątkowy i bardzo rozpoznawalny smak. Są bardzo soczyste i kojarzą nam się najczęściej z sezonem zimowym, kiedy w Polsce są dostępne w wielu sklepach i za przystępną cenę.

Jednak najczęściej wybieramy mandarynki, pomarańcze oraz pomelo, które są zdecydowanie bardziej słodkie, ale to właśnie grejpfrut powinien znaleźć się na naszych talerzach możliwie jak najczęściej.

Dlaczego?

Grejpfruty i ich odmiany

Niemal każdy z nas kojarzy gorzki i dość cierpki smak tego owocu. Najbardziej gorzkie, kwaśne są grejpfruty czerwone, które jednocześnie zawierają najwięcej soku.

Żółte są mniej gorzkie, a bardziej kwaśne, ale również bardzo soczyste.

Z kolei odmiana zielona jest najbardziej słodka, a przy tym najmniej soczysta. Wszystkie te odmiany mają jednak bardzo podobne właściwości.

Choć blisko w 90% składają się z wody, to najcenniejsze dla naszego zdrowia jest te pozostałe 10%, które stanowi prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów.

Co kryje w sobie grejpfrut?

W tych pozostałych 10% składu owocu znaleźć możemy naturalnie występujący cukier owocowy, kwasy organiczne, a także całą gamę witamin i minerałów.

Wystarczy, że codziennie zjemy jeden owoc, a zaopatrzymy swój organizm w 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Uzupełnimy także ewentualne niedobory takich witamin, jak E, P, oraz witamin z grupy B. W miąższu owocu znajdują się karoteny ( w tym likopen).

Za smak grejpfruta odpowiada naryngina, która bardzo korzystnie wpływa na pracę naszych jelit, leczy zaparcia, a także wspomaga przemianę materii w organizmie.

To między innymi dlatego owoc ten uważany jest za pogromcę tłuszczu i doskonały wspomagacz w diecie odchudzającej.

Lecznicze właściwości grejpfrutów

Regularne spożywanie owoców grejpfruta ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm.

Pomaga regulować poziom cholesterolu oraz ciśnienia krwi.

Zawarte w nim falowonoidy wykorzystywane są w profilaktyce antynowotworowej. Mało kto wie, że owoc ten jest prawdziwym pogromcą grzybów i pleśni.

Jeśli mamy problem z grzybicą czy drożdżycą w organizmie, codzienne zjadanie tego owocu pomoże szybko zapanować nad chorobą.

Jeśli włączymy go do codziennej diety dość szybko zauważymy również poprawę naszej skóry.

Stanie się ona bardziej nawilżona, oczyszczona i zregenerowana, co zawdzięczać będzie aminokwasom i kwasom owocowym.

Warto przy tym dodać, że zapach grejpfruta jest niezwykle przyjemny i wykorzystuje się go do walki z depresją, stresem, nerwobólami, czy zwiększonym napięciem nerwowym.

Właściwości lecznicze grejpfruta:

  • Obniża poziom cholesterolu
  • Zbawienny wpływ na serce
  • Reguluje ciśnienie
  • Może zwiększać wydzielanie soków trawiennych w żołądku

Właściwości odchudzające

Czy grejpfrut jest dobry na odchudzanie?

Warto nadmienić, że owoc grejpfruta zawiera zaledwie 40kcal na 100g.

Ponadto, zawiera mnóstwo błonnika i pektyn, które skutecznie oczyszczają nasz organizm z toksyn. Nie jest to jednak jedyną zaletą tego owocu.

Specjaliści są zdania, że grejpfrut pomaga w usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, a przy tym blokuje jej ponowne odkładanie się.

Zjadając połówkę owocu do każdego posiłku możemy zapewnić sobie stabilizację cukru we krwi, mnóstwo cennych witamin i minerałów, jak i usuwać wszelkie toksyny z organizmu.

Zwiększamy też uczucie nasycenia, przez co możemy najeść się mniejszą ilością jedzenia. Zjadając regularnie grejpfruty możemy zyskać piękną i zgrabną sylwetkę, a przy tym zadbać o swoje zdrowie.

Nie zapominajmy jednak, że najzdrowsza dieta powinna być urozmaicona, dlatego nie należy opierać jej wyłącznie na grejpfrucie.

Mimo to zachęcamy do spożywania tych cytrusów przynajmniej raz dziennie.

Dodaj komentarz

scroll to top