Zawieranie relacji romantycznych jest ważną częścią życia każdego z nas. Głównym, a w zasadzie jedynym powodem, dla którego wchodzimy w takie związki, powinna być chęć rozpoczęcia życia z tą konkretną osobą, bez względu na czynniki zewnętrzne czy nasze własne przekonania. Niestety, często zdarza się, że decydujemy się na zawarcie związku z powodów, które są zupełnie inne, krzywdzą przez to drugą osobę i całą relację. Dzięki tej liście będziesz mógł/mogła sprawdzić, czy twój związek nie jest zbudowany na fundamentach, o których nie miałeś/aś pojęcia. Jeśli czujesz, że twój partner mógł rozpocząć relację z któregoś z wymienionych powodów, w przyszłości może się okazać destrukcyjny dla waszej relacji.
Samotność
To najczęstszy powód zawierania nowych relacji. Często zdarza się tak, gdy długo jesteśmy sami i nie możemy nikogo znaleźć. Gdy poznajemy kogoś, gdy jesteśmy samotni, bardzo chcemy, żeby ta relacja okazała się pozytywna. Często zdarza się wtedy, że ignorujemy znaki informujące na o tym, że nasz potencjalny partner nie jest dla nas stworzony. Będziemy mocno skupiać się na zbudowaniu relacji, tylko po to, aby jakąś mieć, a nie po to, aby tworzyć ją z tą konkretną osobą. Związek budowany w ten sposób z czasem może stać się toksyczny. Osoba samotna nie pozwoli odejść swojemu partnerowi przez obawę o ponowne pogrążenie się w samotności.
Potrzeba bycia uwielbianym, narcyzm
Narcyz to bardzo zły materiał na partnera. Głownie dlatego, że przez cały czas będzie myślał tylko o swoich potrzebach. Będzie domagał się od partnera ciągłej uwagi, ale nie będzie zainteresowany zwróceniem jej na swoją drugą połówkę. Będzie się denerwował, jeśli coś nie będzie szło po jego myśli. Taki związek nigdy nie będzie obustronną relacją. Narcyz nie będzie dbał o swojego partnera, może go regularnie zdradzać, okłamywać albo stosować przemoc ekonomiczną. Wszystko będzie winą jego partnera, a on sam zawsze będzie oczekiwał, że jego winy zostaną wybaczone bez słowa sprzeciwu.
Chęć wzbudzenia zazdrości w ex
Związek z osobą, która nadal tęskni za swoim ex i chce chorobliwie wzbudzić w nim zazdrość, zawsze będzie trudny i najpewniej ostatecznie skończy się rozstaniem. Częste pokazywanie się razem publicznie, liczne wspólne zdjęcia na Instagramie i przytyki w stronę nowego partnera ex to tylko początek. Z czasem zacznie znowu z nim pisać, a swojemu partnerowi będzie wmawiać, że to tylko przyjaźń. Oczywiście, takie etap może minąć i związek może być zupełnie naturalny i zdrowy, ale na wspomniane wcześniej sygnały trzeba wyjątkowo uważać.
Niesamodzielność
To dość rzadki przypadek, ale się zdarza. Są osoby, które wchodzą w relacje tylko dlatego, że same nie potrafią poradzić sobie w życiu. Mogą nie potrafić się dobrze zorganizować, wiecznie będą się spóźniać, nie będą w stanie niczego zapamiętać i będą wymagać stałej opieki. Jeśli partner godzi się na takie warunki związku, nie ma z tym problemu. Gorzej jest, jeśli trzymamy się tej osoby, mimo że nie chcemy się nią zajmować. W takim wypadku będzie narastać w partnerze frustracja i z czasem może wybuchnąć, doprowadzając nawet do przemocy w związku. Może się również zdarzyć, że partner takiej osoby będzie z nią z litości. To również bardzo toksyczna sytuacja, która może być podtrzymywana przez niesamodzielnego partnera.