Uważaj na te pułapki oszczędzania!

pulapki-oszczedzania.jpg

Oszczędzania jest idealne dla każdego. Nie ważne czy zbierasz na mieszkanie, czy dążysz do założenia własnego biznesu, powinieneś oszczędzać. Niestety nie jest to tak prosta sztuka, na jaką wygląda. Nie wystarczy jedynie gromadzić pieniędzy, trzeba mieć wiedzę na ich temat. Pułapki oszczędzania mogą Cię złapać na każdym szczeblu. Musisz o niech wiedzieć, aby w przyszłości poradzić sobie z nimi bezbłędnie. Dzięki tej liście przygotujesz się na ich spotkanie i będziesz umiał je doskonale rozpoznać.

Inflacja zje twoje oszczędności

Jeśli gromadzisz małe kwoty, jest spora szansa, że inflacja zje większość albo przynajmniej sporą część z nich. Jest to naturalny proces i nie da się go zatrzymać. Dzieje się tak, ponieważ pieniądze same w sobie nie posiadają żadnej wartości, są jedynie umownym ujednoliceniem systemu płatniczego. Aby zachować wartość swoich pieniędzy, zainwestuj w dobra luksusowe takie jak mieszkania czy złoto. Dzięki temu twoje “pieniądze” będą bezpieczne i ich wartość nie spadnie, a wręcz przeciwnie, będą miały dużą szansę na przyrost wartości.

Zbieram, aż osiągnę cel

Jeśli zbierasz na konkretny cel, nigdy się na nim nie zatrzymuj. To dla bezpieczeństwa finansowego. Jeśli wydasz całe swoje oszczędności, nie zostanie Ci nic w zapasie, a zaprzestane oszczędzania jest równoznaczne ze zrezygnowaniem z nabytych nawyków i umiejętności. Nie oznacza to, że masz zrezygnować z celu, w jakim zaczynałeś gromadzić pieniądze. Zbierz przynajmniej dziesięć procent większą kwotę i dopiero wtedy kup to, co sobie wymarzyłeś. Dzięki temu odłożysz trochę na czarną godzinę i nie zaczniesz spełniać swojego kolejnego marzenie od zera.

Pożyczania z oszczędności

Pożyczanie kwot, zwłaszcza sporych, które nadwyrężą twój fundusz oszczędnościowy, nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie dlatego, że mogą one już do Ciebie nie wrócić, ale dlatego, że oszczędności powinny być nietykalne w innym celu, niż zamierzyliśmy. Oszczędności powinny służyć nam do inwestycji, przede wszystkim w siebie. Jeśli masz zgromadzone pieniądze poza oszczędnościami, staraj się pożyczki fundować z nich. Dzięki temu twoje oszczędności pozostaną na swoim miejscu i nie dotknie Cię ich deficyt.

Wydawanie po drodze

Jeśli pilnie musisz coś kupić, bo to sprawa życia i śmierci, nadwyręż swoje oszczędności. Ale jeśli to tylko kaprys spowodowany znacznym przyrostem oszczędności, wykorzystaj całą swoją silną wolę i sobie odmów. Jeśli wolną ręką zaczniesz wydawać wszystkie zgromadzone przez siebie pieniądze, szybko zaczniesz notować straty. Jeśli twoje oszczędności, nawet za twoją sprawą, zaczną topnieć, zniechęci Cię to do dalszego oszczędzania i szybko z tego zrezygnujesz na rzecz roztrwaniania od razu całej wypłaty. Dlatego musisz bezwzględnie ćwiczyć wolną wolę i nie dawać się pokusom z żadnej strony.

Bardzo zyskowna, ale równie ryzykowna inwestycja

Na pierwszy rzut oka to może być dobry pomysł. Ale po dłuższym zastanowieniu musisz dojść do wniosku: ja nie inwestuję, ja oszczędzam. W przypadku oszczędzania dobre inwestowanie to inwestowania na pewnym i sprawdzonym rynku, a nie ryzykowne zakładanie dużego zysku. Taka pułapka pokaże się zawsze, gdy zgromadzisz już sporą sumę pieniędzy. Nie ważne, kto będzie namawiał Cię po podjęcia inwestycji, jeśli oszczędzasz, nie inwestuj.

Dodaj komentarz

scroll to top