Wszystko co warto wiedzieć o diecie redukcyjnej – dlaczego nie zawsze może ona zadziałać i co wtedy zrobić?

dieta-redukcyjna-projekt-zdrowie.jpg

Zdarza się, że na niektórych stronach internetowych czy też na forach można znaleźć wypowiedzi osób, które są zdemotywowane swoim dotychczasowym sposobem odżywiania się i które uważają, że pomimo ogromnego wysiłku bycie na diecie nie przynosi rezultatów. Czy faktycznie taka sytuacja może się zdarzyć? Czemu dieta nie działa i co możemy wówczas zrobić?

       1. Spadek masy ciała nie zawsze będzie liniowy!

Niektórzy chcieliby wszystko dokładnie policzyć i każdego dnia móc pochwalić się tym, że stracili kolejne gramy w ramach przeprowadzonej diety. Mimo wszystko warto wiedzieć o tym, że nawet na dobrej diecie redukcyjnej utrata wagi nie zawsze przebiega liniowo, zwłaszcza, jeśli mamy taką dietę zaplanowaną na dłuższy okres czasu i chcemy zrzucić dość dużą ilość kilogramów. Wówczas mogą się pojawiać pewne okresy krótkiej stabilizacji i stagnacji, kiedy faktycznie ta utrata masy ciała będzie przebiegała nieliniowo i to jest całkowicie normalne. Jedyne, co możemy zrobić to uzbroić się w cierpliwość. Jeśli do tej pory widzieliśmy efekty naszej diety to najlepsze, co możemy zrobić to ją utrzymać i zobaczyć, jak nasz organizm będzie się zachowywał w czasie.

       2. Dieta redukcyjna może nie działać, gdyż nie pojawia się deficyt kaloryczny

Może się nam wydawać, że jemy zdrowiej albo że jemy mniej. Jeśli jednak nie liczymy kalorii i nie mamy co do tego pewności, to możemy nie chudnąć dlatego, że nie wchodzimy w deficyt kaloryczny. Można odżywiać się zdrowo i nie chudnąć, gdyż warunkiem koniecznym do tego, aby zrzucić masę ciała, jest to, aby przyjmować dziennie mniejszą ilość kalorii niż nasze zapotrzebowanie. Jeśli tego deficytu nie będzie, to utrata masy ciała na pewno nie nastąpi. Dlatego też w momentach stagnacji dobrze jest przez kilka dni obserwować, co jemy, w jakich ilościach i liczyć te kalorie, aby mniej więcej zobaczyć czy rzeczywiście będziemy w stanie ten deficyt osiągnąć i na jakim poziomie on będzie.

       3. Utrata masy ciała będzie trudna w sytuacji, kiedy mamy problemy hormonalne

Mogą to być problemy na przykład związane z nieuregulowanymi hormonami tarczycy. Podobnie problemem może być insulinooporność. Kiedy więc zaczynamy dietę redukcyjną, to dobrym wstępem do wszelkich działań jest to, aby przebadać się dokładnie. Zrobić sobie pełną diagnostykę: morfologię krwi, oznaczenie pierwiastków, poziom glukozy, a także zrobić sobie badania hormonalne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jesteśmy zdrowi.

       4. Nasza waga również może się zmieniać w czasie

Na naszą wagę na wpływ wiele czynników. To będzie na przykład to, w jakim stopniu jesteśmy nawodnieni, czy coś jedliśmy, czy nie mamy problemów z zaparciami. U kobiet należy wziąć pod uwagę jeszcze cykl menstruacyjny. W drugiej fazie cyklu, kiedy pojawia się zatrzymanie wody w organizmie, nasza waga może być większa. Podobnie też w dniach, kiedy pojawia się miesiączka, to różnice w wadze pomiędzy poszczególnymi dniami mogą wynosić nawet 1-2 kg. Jeśli więc nie zawsze ważymy dokładnie tyle, ile byśmy chcieli, to warto przeprowadzić kilka pomiarów w odstępach czasu. Dobrze mieć świadomość, że istnieją czynniki powodujące wahania wagi. Jeśli natomiast od dłuższego czasu zastanawiamy się, czemu dieta nie działa, a wprowadzane przez nas zmiany są nieskuteczne, to warto udać się na konsultację dietetyczną. Zaufaną klinikę znajdziemy, chociażby w sieci gabinetów dietetycznych Projekt Zdrowie – https://projektzdrowie.info/.

Dodaj komentarz

scroll to top