Żaluzje drewniane – hit czy przereklamowany zakup?

zaluzje-drewniane-38.jpg

Żaluzje drewniane stale zyskują na popularności – a w ostatnim czasie nie sposób odmówić im tytułu całkowitego bestselleru. Stanowią one niesamowity hit, jeśli poruszana jest kwestia dekoracji okien – nie sposób się temu jednak dziwić. Poza oczywistymi aspektami estetycznymi ich funkcjonalność sprawia, że przypadają one do gustu szerokiej rzeszy odbiorców. 

Zalety żaluzji drewnianych

Głównym z pozytywnych aspektów drewnianych żaluzji jest niewątpliwie ich wytrzymałość oraz praktyczność. Warto mieć na uwadze, że drewno nagrzewa się znacznie wolniej niż przykładowo tkanina, a co za tym idzie, w większym stopniu umożliwia skuteczną regulację ilości światła, wpadającej do budynku oraz pomaga chronić przed panującymi na zewnątrz upałami. Dodatkowo nie sposób odmówić im klasycznej elegancji oraz ciepłej i przytulnej atmosfery, którą wprowadzają do wnętrza.

Rodzaje żaluzji drewnianych

Jak w przypadku każdego produktu, dostępnego obecnie na rynku, można natknąć się na niemały wybór opcji dostępnych w sklepach. I podjęcie decyzji nie dotyczy wyłącznie tego, jaki kolor najlepiej dopełni nasze wnętrze – warto poświęcić chwilę kwestią funkcjonalnym oraz temu, jakie przeznaczenie żaluzji mamy w głowie.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na szerokość lameli wykorzystanych w danej żaluzji. Żaluzje z lamelami w wersji 25 mm posiadają zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych niż wersje z lamelami 50 mm, których rozmiar i toporność raczej nie zachęca do ich montażu w ramach okien.  

Jakie rodzaje żaluzji można znaleźć?

  • drewniane żaluzje poziome – idealne do zamontowania na suficie, ścianie albo w ramach okien; w tym przypadku warto jednak pamiętać o zwróceniu uwagi na rozmiar lameli – zbyt ciężkie żaluzje nie będą nadawały się w każde miejsce.
  • drewniane żaluzje pionowe – efekt interesującego wnętrza z charakterem pozostaje gwarantowany; żaluzje te montowane są na szynie, na której kolejno dołącza się kolejne lamele, a poszczególne elementu mogą obracać się nawet o 180 stopni. Stanowi to niezwykle praktyczne rozwiązanie i sprawia, że łatwo oraz z zadziwiającą dokładnością można regulować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia.
  • drewniane żaluzje fasadowe – stanowią modele wykonywane na zamówienie oraz przeznaczone są do montażu na zewnątrz budynku; ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w przypadku tego rodzaju żaluzji stanowi wyposażenie ich w automatyczny system dopasowania się do pogody.

Do jakich wnętrz nadają się drewniane żaluzje?

Żaluzje drewniane stanowią uniwersalny i klasyczny element wystroju wnętrza. Szeroki wachlarz dostępnych barw – od bieli, poprzez szarości i brązy, a nawet czerń – sprawia, że bez większego problemu można znaleźć odcień, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Co więcej, żaluzje te pasują do pomieszczeń w różnych stylach. Nie będzie miało więc znaczenia czy pokój utrzymany jest w stylistyce kolonialnej, czy raczej postawiono na minimalizm. Przy doborze odpowiedniego koloru drewniane żaluzje wkomponują się w większość aranżacji, dodając im nieco bardziej wyrazistego charakteru oraz wprowadzając element ciepłej i przytulnej atmosfery. Żaluzje te mogą więc znaleźć swoje miejsce w niemal każdym pomieszczeniu budynku – w salonie, w sypialni, w gabinecie, w pokoju dziecięcym, a nawet w kuchni.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz

scroll to top