Czy warto iść na studia, kiedy masz już umiejętności?

czy-warto-isc-na-studia.jpg

Nasi rodzice od najmłodszych lat utrzymują nas w przekonaniu, że wykształcenie jest najważniejszą wartością w życiu, a bez skończonych studiów nie mamy szans na dobrze płatną pracę. Wolny rynek nie jest jednak tak prostolinijny jak oni i rządzi się swoimi prawami, które będziemy musieli szybko poznać i przyswoić, jeśli naprawdę chcemy dobrze na nim zarobić.

Studia a umiejętności

Większość dostępnych na rynku kierunków studiów nie nauczy Cię jak pracować. Jest mało praktycznych kierunków, na których będziesz mógł samodzielnie wypróbować konkretne urządzenia czy chociaż obejrzeć ludzi pracujących w twoim zawodzie. W większości będziesz siedział na sali wykładowej i notował to, co mówi twój profesor, aby później zdawać z tego egzaminy. Oczywiście wiedza teoretyczna jest bardzo ważna i bez niej jakakolwiek praktyka nie ma sensu, ale ona sam nam nie wystarczy, a już na pewno nie na tyle, aby wyróżnić się na rynku pracy i stać się wartościowym i cennym pracownikiem.

Rynek nie ma czasu Cię uczyć

Być może jeszcze w liceum słyszałeś, że praktyczne umiejętności nabędziesz już w pracy, na szkoleniu wstępnym albo w trakcie wykonywania zawodu. Niestety rynek oczekuje, że będziesz miał już praktyczne przygotowania. Dlatego często cenniejszym pracownikiem jest osoba bez matury, która ostatnie trzy lata swojego życia poświęciła na naukę zawodu, niż ktoś po najlepszym liceum w mieści i niezwykłą wiedzą teoretyczną. Pracodawca oczekuje, że dzięki Tobie zarobi, ograniczy więc koszty z Tobą związane do minimum, nie będzie tracił czasu na szkolenie nowego pracownika, gdy może zatrudnić kogoś, kto wie już, jak wyglądają jego obowiązki i jak się z nich wywiązać.

Doświadczenie na rynku pracy

Studia dzienne to kilka lat twojego życia, które spędzisz na zdobywaniu wiedzy, a które mógłbyś poświęcić na zbierania doświadczenia zawodowego. W zależności od tego, po co wybierasz się na studia, powinineś wybrać odpowiednią ich formę. Jeśli chcesz być atrakcyjny dla swojego przyszłego pracodawcy, możesz zdecydować się na pracę w trakcie studiów. To nie musi być nic wymagającego, możesz spróbować zostać sprzedawcą albo doradcą klienta lub spróbować w swojej branży i zostać stażystą. Jeśli natomiast zależy Ci na wiedzy, lepiej zdecyduj się na studia zaoczne i pracuj przez cały czas ich trwania.

Dodaj komentarz

scroll to top