Integracja maszyn w inteligentnej fabryce

przedsiebiorstwo-05.jpg

OPC UA, to skrót od Open Platform Communications Unified Architecture. Możemy zdefiniować go, jako protokół komunikacji między urządzeniami, zarówno maszynami produkcyjnymi, jak i komputerami. Protokół jest narzędziem open-source i dąży do unifikacji. Na podstawie tego źródła powstają oprogramowania pozwalające na integracje maszyn w przemyśle, aby w jak największym stopniu wykorzystać ich potencjał w procesach produkcyjnych.

Zaletą protokołu jest umożliwienie skomunikowania się ze sobą wielu, niekompatybilnych ze sobą na pierwszy rzut oka urządzeń. Nie jest wymagana modyfikacja posiadanych już maszyn w przedsiębiorstwach, a jedynie OPC UA.

Przekładając działanie OPC UA, możemy porównać go z globalizacją i komunikacją międzyludzką. W wielojęzykowym świecie ludziom ciężko byłby się porozumieć, gdyby nie zdecydowali się na wybór języka do wspólnej komunikacji. Obecnie jest to język angielski. Posługując się nim, mogą się ze sobą porozumieć różne nacje. Podobnie sprawa wygląda w przypadku OPC UA. Załóżmy, że każda maszyna pochodzi z innego kraju i łada innym językiem. Potrzebujemy narzędzia, które pozwoli im się skomunikować i w efekcie stworzy jedną, wielką, prężnie działającą machinę. OPC UA działa podobnie do translatora. Zbiera wszystkie języki maszyn, przetwarza je i dostarcza do swojego odbiorcy w przyjaznej do obsługi formie. W momencie, gdy przedsiębiorstwo posiada w pełni skomunikowane systemy, jest w stanie wytwarzać produkty i dostarczać je do użytkowników w szybszym czasie, bardziej efektywnie i bez zbędnych przeszkód, jakimi są na przykład przestoje.

Integracja wszystkich maszyn pozwala również na pozyskiwanie wszelkich danych, które mogą przyczynić się do dalszego ulepszania procesów i wzrostu produkcji przy wykorzystaniu dotychczasowych urządzeń. Jeżeli chcesz wykorzystać cały potencjał swojego przedsiębiorstwa, koniecznie zajrzyj na https://operatorsystems.pl/ i zacznij swoją przygodę z optymalizacją firmy już dziś. Stwórz fabrykę i miejsce pracy na miarę swoich czasów. Pamiętaj, konkurencja nie śpi!

Dodaj komentarz

scroll to top