Nowoczesny system rekrutacji pracowników potrafi wznieść jakość funkcjonowania firmy na zupełnie nowy poziom. To świetne rozwiązanie, które pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu, a jednocześnie może pomóc pozyskiwać najlepszych kandydatów dostępnych na rynku.
System do rekrutacji online — jak działa?
Mówiąc o oprogramowaniu tego typu, często używa się angielskiego sformułowania ATS, które jest skrótem od Applicant Tracking System – systemu śledzenia aplikacji. W pewnym uproszczeniu jest to narzędzie, które pomaga firmom skutecznie zarządzać rekrutacjami. W jaki sposób?
Trudno dziś wskazać obszary, gdzie takie oprogramowanie nie pomoże nam w codziennej pracy. Elektroniczny system rekrutacji wesprze nas zarówno na etapie tworzenia naboru, planowania zadań rekrutacyjnych, publikacji w takich serwisach, jak Adzuna, Jooble, Lento, Nuzle czy OLX, jak i w przeglądaniu zgłoszeń i filtrowaniu ich według słów kluczy, tagów czy notatek rekruterów.
Profesjonalny system ATS od ElevatoSoftware oferuje o wiele więcej funkcji, dzięki którym szybko możemy przeanalizować zgłoszenia kandydatów, jakie wpłynęły do naszej firmy. Warto tu wskazać na:
- wyszukiwanie Boolean Search,
- notyfikacje o spotkaniach w formie wiadomości tekstowych,
- tryb generatora umów z kandydatami,
- moduł rekomendacji pracowniczych,
- obsługę kodów QR z linkami do ogłoszeń i formularzy aplikacyjnych.
To doskonały przykład funkcji, które mogą wznieść pracę działu HR na zupełnie nowy poziom. Dodatkowo funkcjonalności systemu wspierające komunikację i współpracę z menedżerami zaangażowanymi w proces rekrutacji usprawniają pracę całej firmy.
System ATS w firmach wyspecjalizowanych w rekrutacji
Trudno dziś wyobrazić sobie pracę profesjonalnych firm, które pozyskują pracowników dla innych przedsiębiorstw, bez oprogramowania ATS. Nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych państwach na świecie. Podobne wnioski płyną z raportu, jaki przygotowała Agencja Capterra — zgodnie z tymi danymi, aż 90% firm nie wyobraża sobie już pracy bez dedykowanego oprogramowania.
Pracownicy działu HR to niejedyni beneficjenci, którzy będą mogli zaoszczędzić sporo czasu dzięki ATS. Sporo zyskają też informatycy i osoby, które opiekują się firmową stroną WWW. Wszystko za sprawą dedykowanego widżetu, który można umieścić w portalu. To prosty sposób, by w jednym miejscu wyświetlały się wszystkie informacje o naborach, jakie obecnie prowadzimy.
Profesjonalny software daje też możliwość zarządzania wieloma różnymi procesami (rekrutacjami) w czasie rzeczywistym. Można też sprawdzać postęp w kolejnych naborach, a także ustanawiać dla użytkowników różne rangi dostępu. Junior HR Specialist nie musi, a czasem wręcz nie powinien, mieć dostępu do tych samych danych, co HR Manager, czy Head of HR.
Firmy wyspecjalizowane w rekrutacjach na pewno docenią też możliwość szybkiego generowania szerokich raportów zbiorczych, które dodatkowo można spersonalizować. To świetny sposób, by szybko pokazać klientowi, na jakie cele realizowany jest budżet i co udało się dzięki niemu osiągnąć.
Nowoczesne systemy ATS coraz częściej oferują też możliwość analizowania jakości kandydatów na podstawie źródeł. Specjaliści HR mogą w ten sposób dotrzeć do wielu cennych danych, dzięki którym będzie można lepiej zarządzać budżetem. Jeśli np. najciekawsze zgłoszenia uzyskaliśmy z LinkedIn, a nie z Facebooka, to może warto zastanowić się nad wykupieniem w serwisie dodatkowych reklam?
Czy oprogramowanie ATS jest zgodne z RODO?
Najlepsze dostępne na rynku narzędzia są w pełni zgodne z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych. Oznacza to, że dane kandydatów są przechowywane na zabezpieczonych nośnikach, a także można je szybko zanonimizować.
Dodatkowym atutem, który wyróżnia najlepszy software dostępny na rynku, będzie tryb notyfikacji o wygasających zgodach. Rekruter nie musi się tym martwić, ponieważ system automatycznie wysyła propozycję przedłużenia zgody do kandydata.