Jak zamontować roletę zewnętrzną? Poradnik

jak zamontować roletę zewnętrzną

Bezpieczny dom to w dzisiejszym świecie marzenie wielu gospodarzy. Poza solidnym ogrodzeniem, kamerami z monitoringiem i zatrudnieniem specjalistycznej firmy antywłamaniowej możemy zainwestować także w zewnętrzne rolety, które będą stanowić kolejną przeszkodę dla ewentualnych intruzów. Jakie rodzaje rolet są dostępne na rynku i jak zamontować roletę zewnętrzną samemu?

Dlaczego warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne są świetnym sposobem na dodatkowe zasłonięcie i zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania na czas podróży lub na przykład w nocy. Stanowią także barierę dla potencjalnych złodziei. Rozbicie szyby zajmuje ułamek sekundy, jeśli jednak na oknach założone są zewnętrzne rolety, potrafi to skutecznie odstraszyć niejednego intruza. Nie wiadomo wtedy, czy w pomieszczeniu pali się światło, czy ktoś wewnątrz niego przebywa oraz – co najważniejsze – co jest w środku.

Do tego, rolety zewnętrzne są świetną osłoną zaciemniającą pomieszczenie zarówno przed światłem ulicznych latarni i neonów, czy też niekomfortowym światłem przejeżdżających obok domu samochodów. Stanowią także doskonałą osłonę przed światłem słonecznym. Pomieszczenie po zasłonięciu rolet zewnętrznych może wyglądać dokładnie tak jak w nocy, co jest z kolei świetną opcją dla śpiochów i nocnych marków, których budzi światło słoneczne. Rolety zewnętrzne pomagają także skutecznie osłonić wnętrze przed przegrzaniem się w gorące, słoneczne dni dużo skuteczniej niż te umieszczone wewnątrz pomieszczeń.

Co ciekawe udowodniono, że w całkiem ciemnym pomieszczeniu człowiek odpoczywa i śpi zdecydowanie lepiej.  Pytanie nie powinno więc brzmieć” „czy zamontować rolety zewnętrzne?”, ale „jak zamontować roletę zewnętrzną?”. Przyjrzyjmy się więc jak to zrobić samodzielnie. Jeśli mamy podstawowe umiejętności budowlane, bez problemu poradzimy z tym sobie samodzielnie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, zawsze można zamówić profesjonalny montaż, większość firm oferujących rolety zewnętrzne ma go w swojej ofercie.

Jak zamontować roletę zewnętrzną poprawnie?

Montaż rolety zewnętrznej na istniejącym oknie nie jest trudnym zadaniem. Najważniejsze jest to, by dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i sprawdzić przed rozpoczęciem prac, czy na pewno wszystkie elementu wymienione w instrukcji do nas dotarły. Nie ma nic gorszego niż porzucenie nieskończonej pracy i oczekiwanie na brakujący element. Nie powinno się też zostawiać rozpakowanego zestawu narażonego na zamoknięcie. Zanim przystąpisz do montażu sprawdź też, czy rolety mają odpowiednie wymiary w stosunku do wnęki, czy też okien. Najłatwiejsze do zamontowania są rolety elewacyjne i naokienne. Te do zabudowy montuje się jeszcze na etapie wykańczania budynku podczas wstawiania stolarki okiennej.

Jeśli decydujesz się na samodzielny montaż i wiesz już jak zamontować roletę zewnętrzną, sprawdź najpierw, czy posiadasz wszystkie narzędzia potrzebne do montażu oraz odpowiednie dedykowane odpowiednio do stali, betonu, aluminium, drewna lub pustaków kołki rozporowe, na których bazuje cały montaż. Potrzebujesz też wykonać otwór do przewodów sterujących oraz prowadnic. Na prowadnicach montuje się skrzynkę aluminiową, a następnie przygotowuje przewód. Do podłoża montowana jest dodatkowo przelotka do lin.

W przypadku rolet elektrycznych sterowanych manualnie należy zamontować włączniki oraz podłączyć całość do instalacji elektrycznej. Jeśli rolety zakładane są w wykończonym pomieszczeniu warto zamontować taśmy maskujące przewody, które można zakamuflować farbą, którą malowaliśmy ściany. Jeśli rolety są obsługiwane ręcznie, trzeba natomiast wewnątrz zamontować nawijarkę linki.

Jeśli rolety mają być montowane do okna, procedura wygląda niemal identycznie, całość skrzynki montuje się po prostu na ramie okiennej. Ma to jednak swoje wady – ingerujemy w okna, przez co możemy utracić gwarancję producenta. Warto to sprawdzić przed decyzją o rodzaju rolet. Pamiętaj też o tym, że montując skrzynkę oraz prowadnice na ramie okiennej tracisz część powierzchni doświetlającej pomieszczenie, okno będzie wydawało się więc mniejsze.

Dodaj komentarz

scroll to top