Jak leczyć depresję – lekami czy terapią?

psychiatra-04.jpg

Leczenie farmakologiczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się objawów depresji. Jednak istotne znaczenie ma również zrozumienie przyczyn wystąpienia choroby. Z uwagi na to, że każdy człowiek jest inny, a symptomy depresji nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, zachodzi pytanie: jak leczyć depresję? Czas poznać odpowiedź.

Leczenie depresji poprzez psychoterapię

Psychoterapia to proces, który pozwala wniknąć w siebie i zrozumieć przyczyny swoich zachowań oraz nauczyć się lepiej radzić sobie z różnymi emocjami. Zazwyczaj polega na regularnym spotykaniu się z terapeutą, który pomaga pacjentowi dojść do tego, dlaczego odczuwa smutek. Każdy terapeuta specjalizuje się w jednym z popularnych nurtów psychoterapii. Zazwyczaj jest to terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna lub analityczna. W leczeniu depresji najczęściej wykorzystywana jest terapia poznawczo-behawioralna. Ma charakter edukacyjny, ponieważ podczas sesji pacjent uczony jest umiejętności, które pomogą mu samodzielnie rozwiązywać problemy. Ale co w przypadku, gdy pacjent nie wie, jaka forma terapii będzie dla niego odpowiednia? Dobrze, by skonsultował się z psychologiem, który podpowie, jaki nurt psychoterapii może w jego przypadku przynieść najlepsze efekty.

Jak leczyć depresję z pomocą psychiatry?

Chociaż psychoterapia to świetny sposób, by wyleczyć depresję, nie zawsze przynosi efekty. Wiele zależy od motywacji pacjenta, jak również od kompetencji terapeuty. Spore wyzwanie stanowi też znalezienie dobrego specjalisty. Więc jak leczyć depresję? Najlepiej odwiedzić lekarza psychiatrę. Psychiatra może zalecić przyjmowanie określonych leków, o czym więcej przeczytasz tutaj https://psychiatrzy.pl/podejrzewasz-depresje/. Najlepsze efekty zapewnia jednak połączenie skutecznej terapii z farmakoterapią. Leki również muszą być właściwie dobrane, tak by nie przyniosły żadnych niepożądanych skutków. Właśnie dlatego to takie ważne, by ich doborem zajął się lekarz. Po zapoznaniu się z rozwojem choroby pacjenta i postawieniu trafnej diagnozy, psychiatra wypisze receptę na konkretny farmaceutyk. 

Dodaj komentarz

scroll to top