Biała herbata – czy wszyscy mogą ją spożywać? Jakie przeciwwskazania ma biała herbata?

biala-herbata.jpg

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jakie przeciwwskazania ma biała herbata, musimy najpierw uświadomić sobie źródłem jakich pierwiastków i związków organicznych jest krzew herbaciany, z którego uzyskuje się napar z białej herbaty. Warto też wiedzieć, że krzew herbaciany jest źródłem każdego rodzaju herbaty: czarnej, zielonej, żółtej, białej, niebieskiej czy herbaty oolong. Smak, kolor i aromat każdego z rodzajów herbat ma swoje odzwierciedlenie w procesie suszenia, okresu przeprowadzania zbiorów oraz w produkcji.

Krzew herbaciany i jego drogocenne związki

Teina

Teina to związek chemiczny, który posiada identyczną strukturę i właściwości jak kofeina. Różnica jest taka, że kofeina działa szybko ale krótko, a teina, chociaż zaczyna działać z opóźnieniem, to utrzymuje się w organizmie o wiele dłużej. Dlatego prawdą jest, że herbata podbudza, dodaje energii i wpływa na koncentrację. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nadmierne spożywanie teiny lub kofeiny działa moczopędnie, a co za tym idzie organizm traci elektrolity: sód, potas, magnez czy wapń.

Polifenole 

Polifenole to naturalne związki, które wpływają na kolor i smak. Dodatkowo mają właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że chronią organizm przed bakteriami, wirusami i zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Te związki docenią także osoby z cerą naczynkową, ponieważ polifenole uszczelniają naczynia krwionośne, a ponadto obniżają ciśnienie i chronią mięsień sercowy.

Fluor

Fluor zawarty w naparze z herbaty chroni zęby przed próchnicą i bakteriami. Co prawda nie można uznać spożywania białej herbaty za codzienną higienę i pielęgnację jamy ustnej, nie jest ona bowiem odpowiednikiem pasty do zębów, ale warto wiedzieć, że im nie szkodzi, a wręcz przeciwnie wspomaga codzienną dbałość o stan uzębienia. W przypadku białej herbaty, której odcień jest delikatnie żółty, unikniemy także przebarwień i osadu na zębach, który powstaje po piciu czarnej herbaty.

Katechiny

Katechiny to związki, które działają przeciwzapalnie, hamują procesy starzenia, działają przeciwzakrzepowo, obniżają poziom glukozy we krwi, zapobiegają zmianom w naczyniach krwionośnych, mają działanie przeciwnowotworowe, pozwalają zwalczać infekcje, a ponadto przyspieszają przemianę materii, co przekłada się na zrzucanie nadliczbowych kilogramów i spalanie kalorii.

Zatem jakie przeciwwskazania ma biała herbata?

Jak już mogliśmy zauważyć, spożywanie białej herbaty może mieć wpływ na wiele dolegliwości z którymi się zmagamy, a zawarte w niej związki mogą być lekarstwem i wspomagać walkę w zapobieganiu wielu patologiom w organizmie. Jednak z uwagi na wysokie stężenie kofeiny w białej herbacie powinniśmy spożywać ją z umiarem, od 2 do 4 filiżanek dziennie, a dodatkowo unikać:

  • picia białej herbaty przed snem – może doprowadzić do zbyt dużego pobudzenia organizmu i bezsenności
  • spożywania białej herbaty w trakcie ciąży – kofeina zawarta w białej herbacie przenika do płodu i może powodować jego nieprawidłowy rozwój
  • zbyt dużej ilości białej herbaty w przypadkach nadciśnienia – kofeina podnosi ciśnienie, a dodatkowo może prowadzić do kołatania serca
  • ograniczać spożywanie białej herbaty jeżeli mamy niedobory mikro i makroelementów, szczególnie w czasie ciąży, ponieważ kofeina wypłukuje je z naszego organizmu
  • w przypadku dzieci unikać białej herbaty z uwagi na właściwości pobudzające, lub podawać ją z drugiego/trzeciego naparu i rozrzedzać z wodą.

Dodaj komentarz

scroll to top