Cięcie wodą – czy to skuteczna metoda? Odpowiadamy!

ciecie-woda.jpg

Wśród wielu metod obróbki materiałów, jedną z najczęściej stosowanych jest cięcie wodą. Maszyna waterjet znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Czy rzeczywiście jest to dobra metoda obróbki materiałów? W jakich przypadkach będzie skuteczna? Sprawdzamy!

Na czym polega cięcie wodą?

Woda pod ciśnieniem posiada ogromne możliwości. Siła, jaka zostaje wytworzona wskutek zwiększenia ciśnienia wody, jest w stanie przeciąć nawet najtwardsze materiały. Na czym polega cięcie strumieniem wody? 

To obróbka materiałów poprzez emisję wody pod wysokim ciśnieniem, często z zawartością ścierniwa. Może być nim piasek lub inny materiał zwiększający siłę — takie skuteczne cięcie wodą wymaga odpowiedniego nakierowania strumienia. Istotne jest też ustawienie właściwych parametrów pracy, w tym odpowiedniej mocy.

Zalety cięcia strumieniem wody

Nie ma wątpliwości, że cięcie wodą posiada szereg zalet. Po pierwsze, metoda ta sprawdza się nawet w przypadku bardzo twardych materiałów. Tym samym jak najbardziej można stwierdzić, że jest skuteczna, a także bardzo uniwersalna. Mając takie urządzenie, można pracować z takimi tworzywami, jak beton, kamień, czy wybrane tworzywa sztuczne. Co więcej, obróbka wodą jest najlepszą odpowiedzią na pytanie o to, jak ciąć szkło hartowane. 

Co istotne, cięcie szkła wodą, podobnie jak i innych materiałów, jest bardzo precyzyjne. Szerokość cięcia wynosi do ± 0,1 mm. Oznacza to, że zostaje ono wykonane dokładnie w tym miejscu, w którym jest to pożądane. Ponadto nie dochodzi do marnowania materiału. Sama metoda cechuje się też bardzo dużą powtarzalnością, co oznacza, że można zastosować ją m.in. w branżach precyzyjnych.

Ważną cechą cięcia wodą, jest niska temperatura powstająca podczas przeprowadzania zabiegu. Nie przekracza ona 40 stopni, przez co możliwa jest obróbka nawet materiałów termoelastycznych. Na powierzchniach i krawędziach nie powstają odbarwienia, nie dochodzi też do zniekształceń. Wysoka jakość krawędzi to duża zaleta ze względu na możliwość rezygnacji z dalszej obróbki. Przekłada się to na oszczędność czasu i pieniędzy.

Skomplikowana obróbka z wykorzystaniem cięcia strumieniem wody

Tym, co wyróżnia cięcie wodą, jest możliwość wykonywania bardzo skomplikowanej obróbki. Otóż waterjet sprawdza się nawet w przypadku małych, złożonych elementów. Wszystko to dzięki ogromnej precyzji takich maszyn. Niemniej trzeba podkreślić, że skomplikowana obróbka wymaga bardzo sprawnej obsługi sprzętu.

Skomplikowanie procesów realizowanych z wykorzystaniem waterjet to nie tylko obróbka małych i złożonych elementów. To również cięcie materiałów, z którymi praca poprzez zastosowanie innych metod jest niemożliwa lub trudna do zrealizowania. Mowa tutaj choćby o wspomnianym już wcześniej szkle. 

Zastosowanie wody do cięcia szkła to w wielu przypadkach jedyne ogólnodostępne rozwiązanie. Szkło jest materiałem twardym, ale jednocześnie bardzo kruchym. Do jego przecięcia niezbędna jest tu duża siła. Niestety często grozi to uszkodzeniem materiału. Inaczej jest z cięciem wodą. Maszyna tnie płynnie, dzięki czemu dochodzi do przecięcia materiału, ale nie ulega on zniszczeniu.

Ile kosztuje cięcie wodą?

Zapewne wiele osób zastanawia się, ile kosztuje cięcie płytek wodą, czy też obróbka szkła bądź betonu. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje cięcie wodą, nie jest prosta. Wiele zależy właśnie od rodzaju materiału. Duże znaczenie ma też grubość tworzywa. To ona decyduje o długości trwania procesu, a także zastosowanym ścierniwie. 

Im dłuższy czas pracy, tym większa ilość ścierniwa, a tym samym wyższe koszty. Niemniej jednak wciąż mowa o jednej z najtańszych metod obróbki materiałów dostępnej na rynku.

Dodaj komentarz

scroll to top